Velvet Rascals * CZ - British Shorthair Cattery

Aktualizace 27.08.2009

Statistika

Photo gallery

..:: KOTY BRYTYJSKIE ::..

NAVRCHOLU.cz

Britské kočky

Počátek vzniku plemene britské krátkosrsté kočky (British Shorthair) se datuje kolem roku 1880. Britské kočky se vyvinuly z pouličních a domácích koček ve Velké Británii. V 70. letech minulého století se dostaly i do USA, kde si svým klidem, vyrovnanou povahou a rezervovaným chováním získaly okamžitý obdiv. Dodnes patří k jednomu z nejoblíbenějších plemen v Evropě.

Britské kočky vynikají mohutností a zakulacenými tělesnými tvary.

Hlava je kulatá s krátkým rovným nosem a plnými tvářemi. Uši středně velké, s oblými špičkami. Oči jsou velké, výrazné a kulaté (u většiny barev měděné nebo zlaté, u colorpointů modré).

Tělo je podsadité, s pěkně širokými plecemi a mohutným hrudníkem, na krátkých silných končetinách s mohutnými, okrouhlými tlapkami. Ocas je silný se zakulacenou špičkou.

Srst britských koček je krátká, pružná ,velmi hustá a propůjčuje jim vzhled huňatého medvídka.

Britské kočky se chovají v řadě různých barev a kreseb srsti. Plné barvy (černá, modrá, čokoládová, lilová, červená, krémová, bílá), dvoubarevné  (všechny plné barvy s bílou), želvovinové ve všech barevných odstínech, s kresbou (mramorování, tygrování a tečkování) a s odznaky (colourpoint).

Pro svou vyrovnanou, přátelskou a klidnou povahu, vrozenou noblesu a nevelkými nároky na prostor jsou ideálním společníkem pro mnoho lidí i v městských bytech.

Standard plemene dle FIFe

Tělo
Velikost: střední až velká
Tvar: svalnaté, zavalité, široká hruď, plece a hřbet, silné a mohutné 
 Hlava    
Tvar: masivní, kulatá se širokou lebkou
 Nos: krátký, široký a rovný s lehkým prohnutím
Brada: silná
Krk: krátký, silný a dobře vyvinutý
Uši
Tvar: malé se zakulacenými špičkami
Umístění: posazeny daleko od sebe
Oči
Tvar: velké, kulaté, široce otevřené
Umístění: daleko od sebe
Barva: zaleží na barvě srsti: měděné nebo tmavě oranžové, modré, modrozelené s upřednostněním zelené, nestejné ( modrá+oranžová)
Nohy
Tvar: krátké a silné
Tlapky: silné a kulaté
Ocas
Velikost: krátký, silný
Tvar: na konci lehce zakulacený
Srst
Struktura: krátká, hustá, nepřiléhavá, s hustou podsadnou a texturou Barva: jednotlivé chlupyby měly být jednotně zbarvené po celé délce (vyjímku tvoří variety s kresbou a stříbřité)