Velvet Rascals * CZ - British Shorthair Cattery

Aktualizace 27.08.2009

Statistika

Photo gallery

..:: KOTY BRYTYJSKIE ::..

NAVRCHOLU.cz

Proč kotě s PP?

Většina zájemců o koťátko je přesvědčena, že mezi kotětem bez PP a s PP není rozdíl, pouze kotě s PP je dražší. Je potřeba si uvědomit, že jedině průkaz původu – rodokmen Vám zaručí, že si kupujete kočku daného plemene (v našem případě britské kočky) a barvy (ne křížence či potomka rodičů, kteří plemeno připomínají jen vzdáleně) a že z malého roztomilého koťátka vyroste opravdu dospělá britská kočka. 

Koťátko bez PP sice pořídíte levněji, ale nevíte, jestli matka kotěte není vyčerpaná častými porody a nerodí tak slabá koťata, neznáte jeho předky, nevíte zda rodiče nebyli blízcí příbuzní, či dokonce sourozenci a zda koťátko není zatíženo nějakou dědičnou vadou, či nakaženo nějakou nemocí. Navíc tato koťátka často nejsou očkována a jsou od matky odebrána příliš brzy. Předčasně odstavená koťátka mívají nejen zdravotní, ale i psychické problémy a nemají od matky naučené hygienické návyky. Není jednoduché dodatečně koťátko učit používat kočičí toaletu či brousit drápky pouze na škrabadlech. Často se stává, že nový majitel sice ušetří při pořízení koťátka, ale dodatečné náklady za veterinární péči vysoko překročí pořízení koťátka s PP. První investicí bude kompletní očkování (základní očkování kotěte stojí 700 - 800,- Kč, cena nadstandartního očkování může překročit částku 2000,- Kč). Navíc je pravděpodobné, že návštěvy u veterináře budou u předčasně odstaveného kotěte častější. Bohužel není výjimkou, že takové koťátko uhyne, například na kočičí mor, FIP, či jinou smrtelnou chorobu.

Pořízení kočičího kamaráda je závazek na 13 - 18 let a pořizovací cena je minimem nákladů, které v budoucnosti do kočičky investujete (kvalitní strava, vitamíny, veterinární péče, výbava, hračky atd.) Myslím, že opravdu stojí za úvahu, zda se "úspora" při pořízení kočičky vyplatí.

Jak tedy postupovat, když chcete koťátko s PP, které nebude příliš drahé? Většina chovatelských stanic prodává i koťatka na mazlíky (tzv. pet kvalita) za výrazně nižší cenu. Jsou to koťata s PP, která však mají drobnou exteriérovou vadu (delší ocásek, chybné rozložení barev či kresby, jinou kvalitu srsti apod.). Po zdravotní i psychické stránce jsou tato koťátka samozřejmě zcela v pořádku. Cena koťátek na mazlíky se odvíjí od barvy a kvality kotěte, případně dle typu "exteriérové vady".

I když se rozhodnete pořídit si kotě v "chovatelské" kvalitě (bez exteriérových vad), nemusíte se stát chovatelem či chodit na výstavy. U takového koťátka je však cena odpovídající jeho kvalitě a tedy vyšší než u koťátka na mazlíka. Vyjímečně se narodí koťátko takových kvalit, že chov a výstavy jsou podmínkou prodeje. Takové koťátko si  chovatel většinou ponechá pro sebe pro další chov, nebo prodá do jiné chovatelské stanice.

Ve všech případech je kupní cena za zdravé, očkované, odčervené, plně sociali-zované kotě se správnými hygienickými návyky a PP (ten může mít přetisk "NEVHODNÉ K CHOVU" v případě, že je kotě prodáváno "na mazlíka"). Podmínky prodeje jsou upřesněny v kupní smlouvě. Při koupi koťátka "na mazlíka" se zavážete, že po dosažení věku vhodného pro kastraci bude kotě vykastrováno. S každým novým majitelem koťátka z naší CHS zůstaneme v kontaktu a poskytneme chovatelský servis (informace ohledně péče o kotě, výstav, chovu, zdraví koček atd.) Na oplátku požadujeme pravidelné informace o "našem koťátku" a uvítáme samozřejmě fotografie nebo osobní návštěvu. I nový majitel má po koupi kotěte k jeho chovateli jisté povinnosti. Musí se o kotě zodpovědně starat, poskytovat mu kvalitní veterinární péči a stravu, pozornost a lásku.

A proč je koťátko s PP dražší? V ceně koťátka se promítá veterinární péče všech zvířat, testy na různé nemoci, stanovení krevní skupiny, kvalitní krmivo, stelivo, krytí kocourem, výstavy, veterinární péče a ošetření matky v době březosti, vet. péče a očkování koťat, administrativa (vystavení PP, očkovací průkazy, Pet Passport), pořizovací cena chovných zvířat a samozřejmě vše potřebné (vitamíny, misky, fontány, toalety, kosmetika, škrabadla, odpočívadla, hračky, ohrádky, porodnice..... i nepotřebné), aby kočičky měly co nejpříjemnější život. Ještě bych chtěla dodat, že "zisk" spojený s prodejem koťat nikdy nepokryje náklady na kvalitní chov, ale to ani není cílem.

Jako registrovaná chovatelská stanice (chovatel) musíme dodržovat chovatelský řád, který mimo jiné ukládá, že chovatel odchovává výhradně koťata s PP, kočka může mít maximálně 3 vrhy za dva roky, chovný kocour může být poskytován na krytí pouze uchovněných koček s PP, koťata mohou opustit domov nejdříve ve věku 13 týdnů a musí být několikanásobně odčervena a očkována minimálně proti panleukopenii a rhinotracheitidě. Pokud organizovaný chovatel porušuje chovatelský řád, můžete se obrátit se stížností na SCHK.

O kvalitě chovu a péče o kočičky si nejlépe uděláte obrázek při osobní návštěvě chovatelské stanice. Každý zájemce o koťátko by měl nejdříve nezávazně navštívit třeba i několik chovatelů a dobře si prohlédnout prostředí, ve kterém jejich kočky žijí. Také se informovat o tom, na jaké nemoci jsou chovné kočky testovány a očkovány. Koťátko si nechte od chovatele ukázat v jeho pelíšku spolu s matkou a sourozenci - pozor na jedno kotě odněkud přinesené. Věnujte pozornost stavu kotěte, jeho matky i ostatních koček v bytě. Všechny kočky by měly být čisté, s udržovanou srstí, bez výtoku z nosu a očí, měly by mít čisté uši a okolí řitního otvoru. V bytě by kočky neměly být příliš cítit a na miskách by neměly být zbytky oschlé potravy. Kočky by neměly být příliš bojácné, i když si od vás, jako od cizího člověka, budou udržovat určitý odstup. Pokud nebydlí chovatel příliš daleko, navštivte koťátko vícekrát. Můžete pozorovat jak roste a pořídit si nějaké fotografie, kotě si lépe zvykne na vás i váš pach. Také budete mít možnost se s chovatelem navzájem lépe poznat. Každý chovatel pečlivě vybírá nové majitele pro své miláčky a je rád, když ví, že se dostanou do dobrých rukou.

Pokud Vás ani tento příspěvek nepřesvědčil a je Vám opravdu jedno, jak bude Vaše „čistokrevná“ kočka vypadat, nebo pokud nemáte dostatek finančních prostředků na pořízení čistokrevné kočky s PP na mazlíka, pak raději poskytněte nový domov jednomu z mnoha koťátek či dospělých kočiček z útulku. Dříve či později se určitě najde kočka Vámi požadovaného plemene. Bude zdravá a očkovaná a náklady na ni budou rozhodně nižší než na kočku bez PP. Pokud trváte na malém koťátku, je možno se s útulkem dohodnout na odchovu koťátka, které někdo vyhodil nebo přišlo o matku. Nebudete tak podporovat neseriózní množitele koček bez PP a navíc tím opuštěné kočce moc pomůžete.